wtorek, 6 września 2016

WEDDING INSPIRATION - ŚLUB W PLENERZE?


Ślub to najważniejszy i najbardziej emocjonalny dzień dla narzeczonych, ale także ich rodzin. Coraz więcej par chcąc zorganizować oryginalny i zapadający w pamięci dzień decyduje się na ślub w plenerze. Czym się różni od tego tradycyjnego i jak to jest z formalnościami?

Śluby plenerowe to najczęściej śluby cywilne, które udzielane są przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Po nowelizacji ustawy w 2015 roku została ustalona stała kwota za taki ślub , która wynosi 1000 zł. Jak wiadomo do tego  należy doliczyć koszty wynajęcia krzeseł, namiotu (opcjonalnie), dywanu czy innych dekoracji co podwyższa nam cenę zorganizowania ślubu (nie wesela). Według ustawy ślub może się odbyć poza Urzędem, jeśli jest zawarty w miejscu, które nie zakłóca powagi i dostojności tej ceremonii oraz zapewnia bezpieczeństwo przybyłych gości.  Trzeba pamiętać, żeby dopilnować wszystkich formalności. Należy złożyć podanie w Urzędzie, w którym należy zawrzeć informacje o planowanym ślubie (data i miejsce) oraz powód takiej decyzji. Dzięki temu możemy mieć swój wymarzony ślub nad brzegiem jeziora lub w ogrodzie przy pięknym zamku. Jednym z minusów takiej decyzji jest brak wpływu na pogodę, która może popsuć nam plany (warto mieć plan B i zaopatrzyć się w specjalne namioty). Dla par, które mają skromny budżet jest to dość duża cena, dlatego wtedy lepiej zorganizować ślub w urzędzie, za który trzeba zapłacić 84 z, a później przenieść się na przyjęcie do ogrodu. 

Jeżeli chodzi o ślub kościelny w plenerze, to niestety zaczynają się schody. Załatwienie formalności związanych z takim ślubem może trwać nawet kilkanaście miesięcy, przy czym na końcu drogi możemy zostać odprawieni z kwitkiem. Najczęściej para starająca się o ślub dostaje odpowiedź odmowną ze względu na to, że miejsce, które wybrali jest niewłaściwe dla tak doniosłej ceremonii. Jednym z rozwiązań jest zdecydowanie się na ślub w miejscy wyświęconym np. kapliczce, która znajduje się blisko sali weselnej. W takiej sytuacji także musimy mieć zgodę najpierw proboszcza, a później biskupa.

Zorganizowanie ślubu plenerowego jest bardzo czasochłonne i wymagające załatwiania dużej ilości szczegółów. Młode pary coraz częściej zgłaszają się do certyfikowanych wedding plannerów, którzy potrafią zdziałać cuda i wyczarować piękną ceremonię zgodnie z zamysłem narzeczonych. Jeżeli jest to Wasze marzenie, warto jest odłożyć trochę pieniędzy, by przeżyć znakomity dzień i mieć piękną pamiątkę w postaci zdjęć czy filmu!

* wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony PINTEREST ;)

1 komentarz:

  1. Śluby w plenerze są przepiękne i takie romantyczne... Mi się marzy taki na plaży <3
    http://kscyniu.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz ;*